Trend CSB/12024T TCT Saw Blade 120 x 20 x 24 Teeth
Although this product is not available in store, we can ship this product direct from our supplier.
Lead Time: 1 - 2 days direct from Trend
Trend CSB/12024T thin kerf sawblade for cordless saws designed for a professional finish in soft wood, hard wood, plasterboard, stone fibre board, particle board, veneer, plywood, MDF and hardboard.
Trend CSB/12024T TCT Saw Blade 120 x 20 x 24 Teeth
Thin kerf sawblades for cordless saws.
Features and Benefits:
- Sawblades designed for a professional finish in soft wood, hard wood, plasterboard, stone fibre board, particle board, veneer, plywood, MDF and hardboard.
- Reamed bore to ensure precise fit to spindle.
- Silverbraze to ensure tip is bonded securely to body.
- Body hardened and tempered to maintain trueness.
- Laser etched on reverse to European standard EN847-1/2.
- The Trend name for traceability and a guarantee of quality.
- High grade alloy steel plate body precision ground to maintain flatness.
- Not for use with Bosch GSK 24.
| MPN | CSB/12024T |
|---|---|
| Supplier Quantity Minimum | 1 |
| EAN Barcode | 5027654055670 |
| Manufacturer | Trend |
| Type of Blade | Cordless Saw Blades |
| Blade Diameter | 120 mm |
| Bore Size | 20 mm |
| Blade Kerf | 1.8 mm |
| Plate Thickness | 1.2 mm |
| Blade Teeth | 24 |
| Tooth Form | Alternate Bevel |
| Hook | 15° |
| Clearance | 15° |
| Top Bevel Angle | 10° |
| For Cutting | Soft wood, hard wood, plasterboard, stone fibre board, particle board, veneer, plywood, MDF and hardboard. |
UK Mainland Delivery
We try our best to dispatch all stock orders same day on a on a next day service. Dispatch times may vary depending on your geographical location and items ordered.
For full terms and conditions please visit our Delivery & Returns page.
We have strived to maintain the lowest possible prices for delivery for our customers that we can, however rising courier costs have made this near impossible and these costs now exceed what we are charging. So for the first time in four years we are raising our delivery cost from £5.83 ex vat to £7.00 ex vat. We are also raising our minimum order value for free delivery from £50.00 ex vat to £75.00 ex vat. We hope that this does not affect your decision to purchase from our website, you will always receive the same high level of service that we offer all customers.
Stock orders received before 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the same working day (this excludes items that are made to order or sent direct).
Orders received after 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the next working day.
Standard delivery via courier is free for orders over £75.00 ex vat and under 30kg in weight.
Orders under £75.00 ex vat and 30kg in weight are subject to a standard £7.00 ex vat handling and packaging fee.
Orders over 30kg will be subject to courier or volumetric surcharges.
Orders sent direct from our suppliers are dispatched in accordance to supplier delivery terms.
| Supplier | Estimated Delivery Times |
|---|---|
| Laguna | 2 - 3 working days for light items, 7 - 10 working days for heavy items |
| Charnwood | 2 - 3 working days, Charnwood will contact you to arrange delivery |
| Mirka* | Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days |
| SIA Abrasives* | Wide Belts - In stock belts: 2 - 3 working days Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days Wide Belts - Out of stock belts: 4 - 6 weeks |
| Swedex | 1 – 2 working days for in stock products |
| Trend | 1 – 2 working days for in stock products |
| Calibre Tooling | 1 – 2 working days for in stock products |
| Marcrist | 1 – 2 working days for in stock products |
