Stark HSS Cold Saw Blade 200mm x 2mm x 32mm

Stark 200mm x 2mm x 32mm HSS Cold Saw Blade for cutting mild steel, stainless steel, aluminium and non-ferrous metals. These HSS DMo5 (M2) high quality cold saw blades are made from super high speed tungsten-molybdenum steel (SHSS), steam oxide coated for increased wear resistance and cutting performance.
Stark 200mm HSS Cold Saw Blade for cutting mild steel, stainless steel, aluminium and non-ferrous metals. These HSS DMo5 (M2) high quality cold saw blades are made from super high speed tungsten-molybdenum steel (SHSS), steam oxide coated for increased wear resistance and cutting performance.
Specification:
- Diameter: 200 mm
- Thickness: 2 mm
- Bore size: 32 mm
- Teeth: 160 / 200
- Pin Hole: 2/8/45 + 2/9/50 + 2/11/63
- Material: Super High Speed Steel (SHSS)
Did you know? This blade can be sharpened, try using our online sharpening service for HSS cold saw blades today!
| MPN | HSS2001832 |
|---|---|
| Country of Manufacture | Italy |
| Manufacturer | Stark |
| Type of Blade | Cold Saw Blades |
| Blade Diameter | 200 mm |
| Bore Size | 32 mm |
| Blade Kerf | 2 mm |
| Plate Thickness | 1.8 mm |
| Pin Hole | 2/8/45 + 2/9/50 + 2/11/63 |
| PVD Coating | Steam Oxide Coating |
| Made From | Super High Speed Steel (SHSS) |
UK Mainland Delivery
We try our best to dispatch all stock orders same day on a on a next day service. Dispatch times may vary depending on your geographical location and items ordered.
For full terms and conditions please visit our Delivery & Returns page.
We have strived to maintain the lowest possible prices for delivery for our customers that we can, however rising courier costs have made this near impossible and these costs now exceed what we are charging. So for the first time in four years we are raising our delivery cost from £5.83 ex vat to £7.00 ex vat. We are also raising our minimum order value for free delivery from £50.00 ex vat to £75.00 ex vat. We hope that this does not affect your decision to purchase from our website, you will always receive the same high level of service that we offer all customers.
Stock orders received before 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the same working day (this excludes items that are made to order or sent direct).
Orders received after 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the next working day.
Standard delivery via courier is free for orders over £75.00 ex vat and under 30kg in weight.
Orders under £75.00 ex vat and 30kg in weight are subject to a standard £7.00 ex vat handling and packaging fee.
Orders over 30kg will be subject to courier or volumetric surcharges.
Orders sent direct from our suppliers are dispatched in accordance to supplier delivery terms.
| Supplier | Estimated Delivery Times |
|---|---|
| Laguna | 2 - 3 working days for light items, 7 - 10 working days for heavy items |
| Charnwood | 2 - 3 working days, Charnwood will contact you to arrange delivery |
| Mirka* | Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days |
| SIA Abrasives* | Wide Belts - In stock belts: 2 - 3 working days Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days Wide Belts - Out of stock belts: 4 - 6 weeks |
| Swedex | 1 – 2 working days for in stock products |
| Trend | 1 – 2 working days for in stock products |
| Calibre Tooling | 1 – 2 working days for in stock products |
| Marcrist | 1 – 2 working days for in stock products |
