Trend 50/18X8MMHSSE HSS Helical Plunge Cutter 8mm x 14mm x 80mm with 8mm Shank
If you require more than 6 of this item, we can ship additional units direct from our supplier.
Lead Time: 1 - 2 days direct from Trend
Trend 50/18X8MMHSSE HSS Helical Plunge Cutter 8mm x 14mm x 80mm with 8mm Shank. 8mm diameter X 14mm cut length for specialist routing of UPVC, aluminium and anodised aluminium on CNC machines.
Trend 50/18X8MMHSSE HSS Helical Plunge Cutter 8mm x 14mm x 80mm with 8mm Shank
Trend Professional HSSE 8mm shank straight router cutter - 8mm diameter for aluminium and plastics
- 8mm diameter X 14mm cut length for specialist routing of UPVC, aluminium and anodised aluminium on CNC machines.
- Narrow extended neck profile allows the cutter to plunge through the top face up to 54mm for secondary cutting on webbed profiles.
- Single flute helical up cut for shearing cut and fast clearance of waste for the cleanest of cuts.
- Manufactured from special grade HSSE for increased durability when machining the most abrasive anodised finishes.
- 8mm shank for increased support under load. With 'K'mark shank to ensure safe working practices.
Specification
- Diameter: 8 mm
- Depth of cut: 14 mm
- Overall length: 80 mm
- Shank Diameter: 8 mm
- Length of extended narrow neck: 54 mm
| MPN | 50/18X8MMHSSE |
|---|---|
| Supplier Quantity Minimum | 1 |
| Manufacturer | Trend |
| EAN Barcode | 5027654009741 |
| Diameter (D) | 8 mm |
| Depth of Cut (C) | 14 mm |
| Overall Length (OL) | 80 mm |
| Shank Diameter | 8 mm |
UK Mainland Delivery
We try our best to dispatch all stock orders same day on a on a next day service. Dispatch times may vary depending on your geographical location and items ordered.
For full terms and conditions please visit our Delivery & Returns page.
We have strived to maintain the lowest possible prices for delivery for our customers that we can, however rising courier costs have made this near impossible and these costs now exceed what we are charging. So for the first time in four years we are raising our delivery cost from £5.83 ex vat to £7.00 ex vat. We are also raising our minimum order value for free delivery from £50.00 ex vat to £75.00 ex vat. We hope that this does not affect your decision to purchase from our website, you will always receive the same high level of service that we offer all customers.
Stock orders received before 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the same working day (this excludes items that are made to order or sent direct).
Orders received after 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the next working day.
Standard delivery via courier is free for orders over £75.00 ex vat and under 30kg in weight.
Orders under £75.00 ex vat and 30kg in weight are subject to a standard £7.00 ex vat handling and packaging fee.
Orders over 30kg will be subject to courier or volumetric surcharges.
Orders sent direct from our suppliers are dispatched in accordance to supplier delivery terms.
| Supplier | Estimated Delivery Times |
|---|---|
| Laguna | 2 - 3 working days for light items, 7 - 10 working days for heavy items |
| Charnwood | 2 - 3 working days, Charnwood will contact you to arrange delivery |
| Mirka* | Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days |
| SIA Abrasives* | Wide Belts - In stock belts: 2 - 3 working days Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days Wide Belts - Out of stock belts: 4 - 6 weeks |
| Swedex | 1 – 2 working days for in stock products |
| Trend | 1 – 2 working days for in stock products |
| Calibre Tooling | 1 – 2 working days for in stock products |
| Marcrist | 1 – 2 working days for in stock products |
