Trend C040AX1/2TC 50.8mm Bearing Guided Large Rebater
Although this product is not available in store, we can ship this product direct from our supplier.
Lead Time: 1 - 2 days direct from Trend
Trend C040AX1/2TC 50.8mm Bearing Guided Large Rebater. Supplied with bearing for 19.1mm rebate backset and slide on collar for 15.9mm rebate backset. 22.5mm cut depth suitable for rebated meeting stiles in door construction.
Trend C040AX1/2TC 50.8mm Bearing Guided Large Rebater
Bearing guided for straight or curved work.
- For portable and stationary routers.
- Supplied as standard with Ref. BR/191 fitted.
- A variety of alloy bearing rings are available to give various rebate sizes.
- Rings are secured between the two bearings.
- 1/2" shank 50.8mm diameter 22.5mm cut depth twin flute TCT bearing guided rebating cutter.
- Makes fast repeatable rebates on straight and curved edges.
- Heavy duty rebating cutter for deeper rebates in joinery type applications.
- Supplied with bearing for 19.1mm rebate backset and slide on collar for 15.9mm rebate backset.
- 22.5mm cut depth suitable for rebated meeting stiles in door construction.
- 1/2" shank for heavy duty applications and fast stock removal.
- PTFE coated bodies reduces friction and heat build-up for longer lifespan.
- 2mm thick Premium Micro-granular Tungsten Carbide Tips for an excellent finish in all materials.
- ‘K’ marked shank ensures correct insertion depth for safe routing.
- Additional shank markings to indicate maximum safe speed and cutter reference.
Technical Specification
- Diameter: 50.8 mm
- Depth of Cut: 22.5 mm
- Bearing: 12.7 mm
- Strip Thickness: 19.1 mm
- Strip Thickness: 15.9 mm
- Overall Length: 78 mm
- Shank Diameter: 1/2 inch
- Shank length: 35 mm
| MPN | C040AX1/2TC |
|---|---|
| EAN Barcode | 5027654064924 |
| Supplier Quantity Minimum | 1 |
| Manufacturer | Trend |
| Shank Diameter | 1/2 inch |
| Diameter (D) | 50.8 mm |
| Depth of Cut (C) | 22.5 mm |
| Bearing (B) | 12.7 mm |
| Strip Thickness (E) | 19.1 mm |
| Strip Thickness (E2) | 15.9 mm |
| Overall Length (OL) | 78 mm |
UK Mainland Delivery
We try our best to dispatch all stock orders same day on a on a next day service. Dispatch times may vary depending on your geographical location and items ordered.
For full terms and conditions please visit our Delivery & Returns page.
We have strived to maintain the lowest possible prices for delivery for our customers that we can, however rising courier costs have made this near impossible and these costs now exceed what we are charging. So for the first time in four years we are raising our delivery cost from £5.83 ex vat to £7.00 ex vat. We are also raising our minimum order value for free delivery from £50.00 ex vat to £75.00 ex vat. We hope that this does not affect your decision to purchase from our website, you will always receive the same high level of service that we offer all customers.
Stock orders received before 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the same working day (this excludes items that are made to order or sent direct).
Orders received after 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the next working day.
Standard delivery via courier is free for orders over £75.00 ex vat and under 30kg in weight.
Orders under £75.00 ex vat and 30kg in weight are subject to a standard £7.00 ex vat handling and packaging fee.
Orders over 30kg will be subject to courier or volumetric surcharges.
Orders sent direct from our suppliers are dispatched in accordance to supplier delivery terms.
| Supplier | Estimated Delivery Times |
|---|---|
| Laguna | 2 - 3 working days for light items, 7 - 10 working days for heavy items |
| Charnwood | 2 - 3 working days, Charnwood will contact you to arrange delivery |
| Mirka* | Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days |
| SIA Abrasives* | Wide Belts - In stock belts: 2 - 3 working days Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days Wide Belts - Out of stock belts: 4 - 6 weeks |
| Swedex | 1 – 2 working days for in stock products |
| Trend | 1 – 2 working days for in stock products |
| Calibre Tooling | 1 – 2 working days for in stock products |
| Marcrist | 1 – 2 working days for in stock products |
