Trend C208X1/2TC 10mm x 40mm Intumescent Recesser Cutter
If you require more than 1 of this item, we can ship additional units direct from our supplier.
Lead Time: 1 - 2 days direct from Trend
Trend C208X1/2TC 10mm x 40mm Intumescent Recesser Cutter. Trend Craft Pro 1/2in shank Intumescent strip cutter with 10mm width Two Flute Carbide tips.
Cuts the perfect sized slot into door edges and door frames for fast, perfectly flush fitting of intumescent strip. Bearing guide ensures the correct 4mm depth and 10mm width is always achieved to meet Fire Regulations. 1/2in shank, for heavy duty work with bigger routers.
Trend C208X1/2TC 10mm x 40mm Intumescent Recesser Cutter
Trend Craft Pro 1/2in shank Intumescent strip cutter with 10mm width Two Flute Carbide tips.
- Cuts the perfect sized slot into door edges and door frames for fast, perfectly flush fitting of intumescent strip.
- Bearing guide ensures the correct depth and width is always achieved to meet Fire Regulations.
- 1/2in shank, for heavy duty work with bigger routers.
Position of groove can be altered with the router plunge for correct setting for 30 minutes fire and smoke protection." - PTFE coating to minimise heat and resin build up for increased cutter performance and longevity.
- 1/2in shank for use in bigger routers and heavier applications with 'K'mark shank to ensure safe working practices.
Technical Specification
- Diameter (D): 40 mm
- Depth of Cut (C): 10 mm
- Bearing (B): 32 mm
- Strip Thickness (E): 4 mm
- Overall Length(OL): 62 mm
- Shank Diameter: 1/2 inch
- Fire Check: 30 minutes
| MPN | C208X1/2TC |
|---|---|
| EAN Barcode | 5027654038284 |
| Supplier Quantity Minimum | 1 |
| Manufacturer | Trend |
| Shank Diameter | 1/2 inch |
| Diameter (D) | 40mm |
| Depth of Cut (C) | 10 mm |
| Bearing (B) | 32 mm |
| Strip Thickness (E) | 4 mm |
| Overall Length (OL) | 62 mm |
UK Mainland Delivery
We try our best to dispatch all stock orders same day on a on a next day service. Dispatch times may vary depending on your geographical location and items ordered.
For full terms and conditions please visit our Delivery & Returns page.
We have strived to maintain the lowest possible prices for delivery for our customers that we can, however rising courier costs have made this near impossible and these costs now exceed what we are charging. So for the first time in four years we are raising our delivery cost from £5.83 ex vat to £7.00 ex vat. We are also raising our minimum order value for free delivery from £50.00 ex vat to £75.00 ex vat. We hope that this does not affect your decision to purchase from our website, you will always receive the same high level of service that we offer all customers.
Stock orders received before 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the same working day (this excludes items that are made to order or sent direct).
Orders received after 12pm Monday to Friday will be processed and dispatched the next working day.
Standard delivery via courier is free for orders over £75.00 ex vat and under 30kg in weight.
Orders under £75.00 ex vat and 30kg in weight are subject to a standard £7.00 ex vat handling and packaging fee.
Orders over 30kg will be subject to courier or volumetric surcharges.
Orders sent direct from our suppliers are dispatched in accordance to supplier delivery terms.
| Supplier | Estimated Delivery Times |
|---|---|
| Laguna | 2 - 3 working days for light items, 7 - 10 working days for heavy items |
| Charnwood | 2 - 3 working days, Charnwood will contact you to arrange delivery |
| Mirka* | Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days |
| SIA Abrasives* | Wide Belts - In stock belts: 2 - 3 working days Wide Belts - Manufactured to order: 7 – 10 working days Wide Belts - Out of stock belts: 4 - 6 weeks |
| Swedex | 1 – 2 working days for in stock products |
| Trend | 1 – 2 working days for in stock products |
| Calibre Tooling | 1 – 2 working days for in stock products |
| Marcrist | 1 – 2 working days for in stock products |
